Poprzedni Kategoria Tytul Nastepny

Lipiec 1936 (czarne karty historii Hiszpanii)

Autor: Monleón, Manuel
Data: 1936.10
Wydawca: UGT, CNT

Lipiec 1936

Napis po prawej, koło strzał Falangi: "Historia Hiszpanii, czarne karty".

Podobno na samym dole oryginału znajduje się napis: "Nienawisć i tyrania umierają. Miłosć i radosć rodzą się". Napisu tego nie widać na reprodukcji.


Plakat z serii "Estudios Octubre 1936"


Autorem tego plakatu jest rzeczywiscie Manuel Monleón (podpis w lewym górnym rogu), i to jest to plakat republikański! To propaganda antyfaszystowska, choć gdyby nie ów niewidoczny na reprodukcji podpis, to wymowa propagandowa plakatu byłaby nie całkiem jednoznaczna... Początkowo zakwalifilowałem ten plakat jako "niepewny", komentując to następująco:

ZA faszystowskim: Facet w niebieskiej koszuli to markiz Primo de Rivera (przywodca Falangi aresztowany po przejeciu wladzy przez komunistow i rozstrzelany w listopadzie 1936). Gosciu "w raju" moze wlasnie jego symbolizowac, a owa kobietka z kwiatami to moze byc Hiszpania. Strzaly to oczywisty symbol Falangi, a lipiec 1936 to poczatek wojny domowej.

PRZECIW faszystowskiemu: strzaly sa zakrwawione, swastyka też, to na dole sprawia wrazenie piekla, a to na gorze - raju republikanskiego. Jak się dokładniej przyjrzeć, to widać, ze dziwne cos po lewej przedstawia kosciotrupa jadącego na strzałach i trzymającego w dłoni zakrawiony miecz.

(W kazdym razie kobitka jest fajna)

Poprzedni Kategoria Tytul Nastepny
Free Web Hosting