Poprzedni Kategoria Tytul Nastepny

Honorowi anarchisci (cytat z Durrutiego)

Autor:
Data:
Wydawca:

Honorowi anarchisci są przeciwko tej fałszywej wolnosci, do której odwołują się tchórze aby wykręcić się od niebezpieczeństwa. ( Durrutti).


W tle: flagi anarchistów.


Buenventura Durruti (1896-1936), przywódca anarchistycznego związku zawodowego CNT (Confederación Nacional del Trabajo).

Urodził sie w centralnej Hiszpanii, w miescie Leon. Jako członek soclalistycznego związku zawodowego UGT, w sierpniu 1917 brał udział w generalnym strajku, zakończonym brutalną interwencją wojska. Durruti uciekł do Francji, gdzie dostał się pod wpływy anarchistów. Po powrocie do Hiszpanii (do Asturii) w styczniu 1919 wstąpił do anarchistycznego CNT. Już w marcu tego samego roku został aresztowany, ale udało mu się zbiec. Następnie założył, wspólnie z braćmi Ascaso, terrorystyczną grupę "Solidario", która w ciągu kilku lat dokonała około dziesiędiu zamachów na osoby publiczne. W 1923 roku Durruti musiał znów uciekać z kraju.

Po upadku monarchii w 1931 roku, Durruti przybył do Barceolny i wstąpił do FAI (Iberyjska Federacja Anarchistów), gdzie stworzył radykalną grupę "Nostros" ("Nasi").

Gdy wybuchła wojna domowa, Durrutti brał udział w formowaniu oddziałów milicyjnych, między innymi słynnej barcelońskiej Żelaznej Kolumny. Następnie udał się ze swoim wojskiem do Aragonii, z zamiarem odbicia Saragossy (zakończonym niepowodzeniem). 15-go listopada 1936 roku Durrutti przybył na czele oddziału około 2000 ludzi na odsiecz Madrytowi.

19-go listopada Duruti został ciężko ranny, w dosć niejasnych okolicznosciach (wysiadł z samochodu i trafiła go kula). Być może był to zamach. Zmarł następnego dnia rano. Na jego pogrzeb w Barcelonie przybyły niezliczone tłumy.

Pogrzeb Durrittiego w Barcelonie

Poprzedni Kategoria Tytul Nastepny
Free Web Hosting