Nie przejdą!


14 kwietnia 1931, panna z flagą to "la nina bonita" - "piękna dziewczynka" - tak nazywano Republikę Hiszpańską z uwagi na bezkrwawy charakter jej narodzin.


socrealistyczny plakat, ale mi się podoba


Bariera nie do przebycia


Barykada (W tle flaga anarchistycznego związku zawodowego CNT, wydaje się, że stylistycznie obraz nawiązuje do malarstwa Goya'i)


Będzie królować w Hiszpanii. Jak sobie to wyobrażasz? (zwracam uwagę na czapkę...)


Plakat anarchistyczny. Flagi CNT, UHP. (nawiązanie do "Wolności..." może ktoś wie, jaki budynek zastąpił tu katedrę Notre Dame z obrazu Delacroixa?)


kolejne nawiązanie za "pięknej dziewczynki" i obrazu Delacroix'a


CO TY ROBISZ żeby temu zapobiec? Madryt


Plakat ten dedykuję współczesnej polskiej "lewicy".... Dziesiec postulatow mlodziezowych 1. Uznac, ze kobiety maja pod kazdym wzgledem takie same prawa, jak mezczyzni, i otworzyc im dostep do wszystkich stanowisk w pracy i w edukacji. Oraz w pelni uregulowac prawny status nowych rodzin, i wprowadzic zasilki macierzynskie na koszt panstwa.


Generalissimus - ostatni w orszaku idzie katolicki klecha z karabinem - jeden z trzech sług faszyzmu - obok burżuja i oficera


Grafika Puyol'a - Portugalia również wysłała swoje wojsko przeciw Republice.


Zjednoczeni w jedności. Rolnicy! Wieś jest frontem walki. Bardzo ładny plakat, cieniem chłopa z pługiem jest żołnierz z karabinem. Republika miała poważne problemy z wyżywieniem, dlatego bardzo doceniano pracę rolników. UGT w tle to Powszechny Związek Pracujących.


kartka z kalendarza - anarchiści


kartka pocztowa - Chwała naszym marynarzom - przypomnijmy, kiedy Franco wezwał do buntu przeciw Republice, po stronie faszystów stanęły tylko(!) 4 okręty, a na 29 marynarze wymordowali dowódców i stanęli przy narodzie. Z 17 tys. oficerów tylko 2 tys. przyłączyło się do marynarzy


kartka pocztowa


Książki anarchistyczne są bronią przeciw faszyzmowi. (W tle: barwy anarchistów) Zdaje się, że republikanie byli JEDYNYMI w tej wojnie, która uważała, że wiedza i kultura są po jej stronie. Podobno temat edukacji nie pojawiał się w propagandzie faszystowskiej


Ty - która dałaś życie dziecku, uratuj życie mężczyźnie


Napis powieszony na szubienicy: "Niech żyje Hiszpania". Napis na okręcie: "junta burżujów" - z nieodzownym klechą na pokładzie...


faszysta sieje... być może jest tu nawiązanie do katolicyzmu: siane krzyżyki i swastyka powieszona na szyi jak krzyż u klechów.


Pomagaj prześladowanym antfaszystom Miedzynarodowa Czerwona Pomoc Klęcząca postać obejmuje symbol Brygad Międzynarodowych


Lotnictwo faszystowskie przelatuje nad stolicą Republiki Miałbys coś, co mogłoby temu zapobiec? POMÓŻ MADRYTOWI


ten plakat warto przypomnieć naszym rozdrobnionym i skłóconym lewakom
"Po pierwsze - Wygrać wojnę"


Narodowa składka na "Komsomoł". WSZYSCY JESTESMY SOLIDARNI. Twój dar. "Komsomoł" był rosyjskim statkiem zatopionym podczas transportowania broni do Hiszpanii.


szkice - Sim (Rey Vila) - anarchistka i anarchista


TRZY FRONTY WALKI czyli walka, praca i nauka. Te 3 motywy dominują wśród plakatów republikańskich,


W hołdzie Brygadom Międzynarodowym Front Ludowy Madrytu -- Swiatowemu Frontowi Ludowemu


Czytaj. Walcząc z ignorancją, gromisz faszyzm. Ministerstwo Edukacji Publicznej otwiera biblioteki w miescie. Jeśli nie możesz czytac w bibiotece, popros tam o książki, żebys mógł je czytać w domu. (kolejny edukacyjny motyw)Towarzysze! Wstepujcie do Kolumny Iberyjskiej.


"Synu, Madryt cię potrzebuje"


"Sztuka dla naszej niepodleglości" - Republika propaguje takze kulturę


Zawody związku dziewcząt - sport kobiecy, to tez wyraz wielkiego postępu.


Murarze! (Dosłownie: pracownicy budownictwa) Zgłaszajcie się do Batalionów Fortyfikacyjnych.


"Rolnicy! Ziemia jest wasza!" - to samo w 1918 r. wykrzyczał wielki rewolucjonista ludowy ks. Okoń w Polsce "już nie będziesz się kłaniał jaśnie wielmożnym hrabiom i dziedzicom...(...) Pan Bóg nie stworzył tej ziemi, tych lasów jedynie dla nich, to twoja własność również!"
patrz, dział "LEWĄ MARSZ"


strona głowna

Free Web Hosting